DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 21494211,90%
İstanbul
19°

AÇIK

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

İlave İstihdam Destek Paketi 2022

İlave İstihdam Destek Paketi 2022

ABONE OL
14 Nisan 2022 09:18
İlave İstihdam Destek Paketi 2022
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başkan Erdoğan işveren ve çalışanı sevindirecek merakla beklenen ilave istihdam paketinde neler var kimler nasıl başvurabilecek detayları inceleyelim .

ILAVE ISTIHDAM PAKETI KIMLER BASVURABILECEK 2

Katılımcı firmaların en az 5 sigortalı çalışana sahip olunması, İŞKUR’a kayıtlı olunması ve katılımcıların en az yüzde 70’ini 60 günden az olmamak üzere program süresinin en az üç katı süreyle istihdam etmeyi taahhüt edilmesinin gerektiği bildirildi.

PROGRAM SÜRESİ BİLİŞİM VE İMALAT SEKTÖRLERİNDE 6 AY, DİĞER SEKTÖRLERDE 3 AY

İşverenler aynı ilde ve aynı vergi numarası altında yer alan işyerlerinde çalıştırdıkları Sigortalı sayılarının yüzde 30’una kadar katılımcı talep edebilecekler. Ayrıca, Türk Meslekler Sözlüğünde meslek ana grubu “Nitelik Gerektirmeyen Meslekler” olarak belirlenen meslekler dışındaki mesleklerde de program düzenlenebilecek.

Program süresi bilişim ve imalat sektörlerindeki işyerleri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay olarak belirlendi. Program günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanabilecek.

ILAVE ISTIHDAM PAKETI KIMLER BASVURABILECEK ISCI

İŞÇİ

İŞVERENLER İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI

  • 50 çalışanın altında olan firmalarımıza her yeni istihdam için 100 bin liraya kadar, kredi garanti fonu kefaletiyle krediye erişim imkanı

 

İŞÇİLER İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI

ILAVE ISTIHDAM PAKETI KIMLER BASVURABILECEK ILAVE ISTIHDAM PAKETI

 

KATILIMCILARA CEP HARÇLIĞI ÖDENECEK

Devlet işbaşı eğitim programına katılanlara , programa fiilen dahil oldukları gün üzerinden günlük 163,59 lira , öğrencilere 122,69 lira, işsizlik ödeneği alanlara günlük 81,80 lira, geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara günlük 179,95 lira  ilaveten cep harçlığı ödeme yapılacak .

Genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi ise program süresince karşılanıyor. Ayrıca, programa katılan kişilere İŞKUR’un yaptığı ödemeler dışında programın düzenlendiği işveren tarafından yapılan ve aylık brüt asgari ücretin yarısını geçmeyen fiili ödemelerin gelir vergisi kanunu gereğince vergi matrahından indirilmesi imkanı da bulunuyor.

BAŞVURU NASIL VE NEREYE YAPILIR

Destek programına 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerinden ve İŞKUR E-Şube üzerinden başvuruda bulunabilecek.

ISKUR 1

PROGRAM NASIL UYGULANACAK ?

Çalıştırılan sigortalı sayısının yüzde 30’una kadar katılımcı talep edilebilecek,

Program süresi bilişim ve imalat sektörlerindeki iş yerleri için en fazla 6 ay uygulanacak, diğer sektörler için en fazla 3 ay verilecek,

İşverenler program süre zarfında en az 3 katı kadar süreyle istihdamı taahhüt edecek .

Güncel Kamu Personeli Alım Haberlerini takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı takip ediniz .

Güncel Kamu Personeli Alım Haberlerini takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı takip ediniz .

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP