DOLAR 18,8116 0.01%
EURO 20,4382 -0.29%
ALTIN 1.164,52-0,15
BITCOIN 4335720,71%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dizel araçlarda partikül filtresi temizliğinin önemi

ABONE OL
4 Aralık 2022 22:56
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DPF Temizliği Nedir?

Dizel motor partikül filtrelerini (DPF) temizlemek için kullanılan birkaç farklı yöntem vardır.

Yüksek Sıcaklıkta Kendi Kendini Temizleme

Yüksek sıcaklıkta dizel partikül filtresi temizliği tüm araçlarda otomatik bir işlemdir. Dizel motor partikül filtresi belirli bir yüksek sıcaklığa ulaşırsa ve o seviyede kalırsa, iç kurum yanacak ve serbest bırakılacaktır. Tabii ki, gerekli yüksek ısıyı elde etmek kolay olmayacak. Araçlar arasında farklılıklar olsa da 2000-2500 dev/dak aralığında yaklaşık yarım saat çalıştırıldığında istenilen sıcaklık seviyesine ulaşılabilmektedir.

dizel partikul filtresi dpf izmir

Büyük şehirlerdeki yoğun trafik ve küçük yerleşim yerlerinde aracın kısa mesafeli kullanımı nedeniyle istenilen hız ve sıcaklığa ulaşılamadığı için aracın dizel motorunda eşit partikül filtresi bulunmaktadır. Dpf temizliği bu noktada önem kazanır. Peki, dpf temizliği nedir? Genel anlamıyla partikül temizleme ya da partikül filtresi temizleme işlemine DPF temizliği denir.

Bazı araçlarda dizel partikül filtresinin hem girişinde hem de çıkışında borular bulunur. İlk tüp partikül maddeye giren egzoz gazını ölçer ve diğer tüp dizel motor partikül filtresinden çıkan gazı ölçer. Çıkış gaz basıncının giriş gaz basıncından düşük olması durumunda partikül filtresini temizlemek için sistem tarafından motora sıvı kimyasal gönderilir. Gönderilen sıvı motordaki yakıtla birlikte yanarak motor sıcaklığını hızla yükselterek partikülleri temizler. Dizel partikül temizleyici kullanımı bu işlemi kolaylaştırır.

dizel partikul filtresi dpf nedir ne ise yarar 1

Sistemini Bilgisayar ile Çalıştırarak Partikül Filtresini Temizleme (Rejeneratif) Sistemi

Dizel partikül filtresini (DPF) bunun için hazırlanmış cihazlara bağlayarak çalıştırabilirsiniz. Bu işlem bilgisayar tarafından kontrol edilir. Bu sürecin temel çalışma prensibi; uzun süreli yüksek hızlı çalışma sırasında yukarıda belirtilen temizleme yöntemiyle aynıdır. Ancak tahıl sıcaklığı ve daha birçok detay ekrandan izlenebildiği için bu daha uygun bir yöntemdir.

Dizel Partikül Filtresinin Makine ile Temizlenmesi

Kullanılan makine, dizel araçların tıkanmış dizel partikül filtresini ve katalitik konvertörünü tıbbi sıcak su ile temizlemek için özel olarak tasarlanmıştır. Makinenin temizleme işlemi şu şekilde çalışır:

Makine sıcak ve soğuk olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. 3000 watt’lık bir rezistans ile haznedeki su 20 dakika boyunca 85 santigrat dereceye kadar ısıtılır ve  yeterli miktarda ilaç eklenir.

Bir motor yardımıyla aspire edilen ilaçlı sıcak su borulardan ve partiküllerden geçer ve partikül filtresi su akışı ile çarpılır.

Partikül filtresinden çıkan şifalı su, filtreden geçirilerek sıcak su tankına geri gönderilir. Bu döngü temizlik tamamlanana kadar devam eder.

Temizlik işlemi tamamlandıktan sonra deşarj için şebekeden makineye bağlanan su aynı kanallardan soğuk su tankına boşaltılır ve tankın dreni ile makineden çıkar.

Yukarıdaki işlemlerden sonra partikül filtresi mikropartiküllerinin kurutulması, hava üreten kompresörlü bir makinede gerçekleştirilir.

Dizel Partikul Filtresi Temizleme

Temizlenen aracın orijinal sistemini anlatıldığı gibi değiştirmeyin;

  • Kurtarılan Orijinal Dizel Partikül Filtresi (DPF)
  • Standart Emisyon,
  • Tank Çekiş,
  • Yüksek Yakıt Ekonomisi, Daha Sağlıklı
  • Turbo Aktivite,
  • Oksijen sensörü arızayı gösterir.

İzmirde bu alanla alakalı önemli işletmelerden birisi TEMİZ EGZOZ sitesi üzerinden randevu alabilirsiniz .

www.temizegzoz.com

dizel partikul filtresi dpf izmir 1

Güncel Kamu Personeli Alım Haberlerini takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı takip ediniz .

Güncel Kamu Personeli Alım Haberlerini takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı takip ediniz .

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP