DOLAR 32,7508 -0.14%
EURO 35,1418 -0.3%
ALTIN 2.441,55-0,14
BITCOIN 2151868-0,95%
İstanbul
28°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

500 TL’lik Bayram Harçlığı Desteği

500 TL’lik Bayram Harçlığı Desteği

ABONE OL
29 Mart 2022 13:48
500 TL’lik Bayram Harçlığı Desteği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enflasyondan dolayı maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara extra destek vermeye hazırlanıyor Pandemi döneminde yapılan 1000 TL’lik nakit desteği hibe verilmişti . Ekonomide gelinen problemli süreç Ramazan Bayramı arefesinde geri ödemesiz nakit yardımını gündeme getirdi. Şimdi ise 500 TL Bayram Harçlığı verilecek haberi yayıldı .

500 TL BAYRAM HARCILI BASVURU

E-devlet platformu üzerinden destek başvurusunda bulunabilecek.  Açık Kapı sistemi 17 farklı başlık ve 322 hizmet konusunda yardım talebinde bulunabilecek. Elektronik alanda form doldurularak sunulan bir hizmettir. Açık Kapı Bayram harçlığı başvurusu için Bakanlık, algı oluşturulduğu iddiasında bulundu. Sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanan Açık Kapı hizmeti üzerinden yapılan başvurular ile Bayram harçlığı gibi sosyal yardım yapılacağı yönünde çıkan haberlerin asılsız olduğu duyuruldu. Bakanlık: “Herhangi bir şekilde buradan Bayram için sosyal destek yardımında bulunulmayacaktır. Bu yöndeki asılsız haberlere itibar etmeyin” diyerek herhangi bir ödeme yapılmayacağını da duyurdu. Gelinen noktada Emniyet Genel müdürlüğü de yazılı bir açıklamada bulundu. Siber suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı aracılığı ile yapılan duyuruda: “E-devlet üzerinden Bayram Harçlığı başvurusu gibi bir ifade asılsızdır. Bu paylaşımlara karşı vatandaşlar dikkatli olmalıdır” diyerek tüm sosyal medya hesapları üzerinden bu paylaşımı yapıldı. Ciddiyetsiz ve asılsız paylaşımlara itibar etmemelerine karşı vatandaşlardan daha bilinçli bir yaklaşım bekleniyor. Destek Başvuruları Hangi Kategorilerde Yapılabilecek?

PARA

Ramazan Bayramı öncesinde ailelere verilecek 500 TL’lik yardım haberlerinin İçişleri Bakanlığı tarafından asılsız olduğu gündeme getirilirken dar gelirli ailelere yönelik yeni destek paketleri de bulunuyor. E-devlet üzerinden Açık Kapı sistemi kullanılarak destek başvurusu talebinde bulunabileceği gibi mobil uygulaması üzerinden de talepte bulunabilir. Gerekli görüldüğünde Açık Kapı birimleri ile yüz yüze görüşülerek yardım alınabilir. Sistem üzerinden yapılan başvurular yaklaşık 7 iş günü içerisinde sonuçlandırılır. Başvuruya dair takip süreci cep telefonu yoluyla ya da internet üzerinden başvuru numarasıyla kontrol edilebilir. E-devlet platformu üzerinden destek alınabilecek hizmet kategorileri şu şekildedir: Sosyal yardım hizmetleri Çevre ve şehircilik Bakanlığı hizmetleri Eğitim Din Sağlık Gençlik ve Spor Bakanlığı hizmetleri Seçenekteki kategorilerinden herhangi biri tercih edilebilir. Ardından seçilen kategoriye yönelik alt başlık kısmı doldurulmalıdır.

bayramharcligi MIKG

Afet ve acil durum yardımı başvurusu Akülü engelli araç talep başvurusu Evde bakım hizmetleri talepleri Genel sağlık sigortası işlem talepleri Şehit gazi iş başvuruları Sosyal ekonomik destek başvuruları Yurt dışı bakım belgesi onay talepleri Sokakta yaşama yönelik yardımlar 65 yaşını doldurmuş olan muhtaç güçsüz ve kimsesiz vatandaşlara yönelik aylık bağlanması Barınma yardımı Eğitim yardımı Sağlık yardımı Yiyecek/Giyecek yardımı Engelli yardımları Engelli ücretsiz seyahat yardımı Eşi vefat etmiş kadınlara ve muhtaçlara yönelik yardımlar Öksüz yetim maaşı Evde bakım hizmetleri Sosyal ekonomik destek başvuruları

500 TL’lik Bayram Harçlığı Desteği Başvuruları Nasıl Yapılacak?

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Siberay tarafından Ramazan Bayramı öncesi 500 TL’lik yardım verileceği haberi yalanlandı. Ancak bu sistemi kullanılarak farklı alanlara yönelik yardım talebinde bulunulabilir. Gerekli görülen hizmet birimine yönlendirme yapılarak bir hafta içerisinde yardım talebi sonuçlanır.

Yardım talebi ve takibi başvuru yapılan sistem üzerinden gerçekleşir. Başvurular e-devlet sistemi üzerinden Açık Kapı aracılığı ile sağlanabilir. www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır. Sisteme TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılır. Ardından arama butonuna “Açık Kapı Başvurusu” yazılarak tıklanır. İstenen “hizmet kategorisi” altında yer alan yardım talebinde bulunulabilir. Gerekli adres bilgileri detaylı bir şekilde doldurulduktan sonra Sosyal Yardım Desteği ile ilgili çıkan yazıyı seçerek çeşitli belediye ve valilikler üzerinden sosyal yardım talebinde bulunulabilir. Bu talep her ay düzenli olarak yapılabilir. Kapsamda nakit para yardımı dışında yiyecek, giyecek yardımı, yetim yardımı, 65 yaş üstü bakım yardımı gibi farklı destek seçenekleri yer alıyor. Bu konu ile alakalı yeni bir gelişme olursa web sitemizde paylaşım yapacağız .

 

Güncel Kamu Personeli Alım Haberlerini takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı takip ediniz .

    Güncel Kamu Personeli Alım Haberlerini takip etmek için sosyal medya hesaplarımızı takip ediniz .

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP